UWAGA -cichy zabójca w budynkach MZGK Mysłowice.
Tlenek węgla potocznie zwany czadem lub cichym zabójcą, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. W Tłusty Czwartek, 8-go lutego br. w Mysłowicach przy ulicy Kopernika 15, kilka osób zatruło się tlenkiem węgla. W mieszkaniu w którym doszło do zdarzenia przebywały cztery osoby. Dwie z nich, matka z dzieckiem trafiło do szpitala.
Nasz redaktor zagłębił się w sprawę nieco dalej. Ustalił, że już w grudniu firma kontrolująca przewody kominowe w budynku przy ul. Kopernika 15 w Mysłowicach, należących do: MZGK MYSŁOWICE stwierdziła braki – usterki- zaniedbania w stanie technicznym urządzeń grzewczo –kominowych, grożące niebezpieczeństwem powstania pożaru lub zatrucia. Dodatkowo kontrolujący wydał opinię „W wyniku odbytej kontroli przewodów kominowych stwierdza się: -kocioł CO –węgiel w pokoju do likwidacji –natychmiast”. Z firmą, która przeprowadziła rzeczową kontrole MZGK rozwiązało umowę w styczniu 2018r. podając powód: „nierzetelność”.
Rodzą się pytania:
Jakie czynności podjął kierownik techniczny MZGK Mysłowice, aby zapobiec tragedii z dnia 08.02.2018r.?
Kto jest personalnie odpowiedzialny za realizację zaleceń pokontrolnych?
Czy firma wykonująca kontrole była zbyt rzetelna w swoim zakresie a powodem tej „kosztownej” rzetelności było rozwiązanie umowy?
Ile jest warte życie ludzkie i czy musiało dojść do tej tragedii?
Z nieoficjalnych informacji wiemy, że prawdopodobnie osoby które uległy zatruciu wciąż przebywają w szpitalu.
Ta mrożąca krew w żyłach sytuacja wymaga głębokiej analizy, wniosków i konsekwencji wobec osób, które do niej doprowadziły.
-Redakcja
WAŻNE PORADY
Co zrobić, żeby żyć bezpieczniej?
Przede wszystkim dbaj o odpowiednią wentylację, w szczelnych oknach stosuj mikrowentylację. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych w ścianie, drzwiach. Dokonuj przeglądów okresowych przewodów kominowych (ich szczelności). W pomieszczeniu, w którym wodę podgrzewa się gazem z tzw. piecyka gazowego, przed kąpielą napełnij wannę wodą i dobrze przewietrz pomieszczenie. Jeżeli jest to możliwe nie dolewaj wody w trakcie kąpieli (wentylacja może być zablokowana oparami gorącej wody). W każdym przypadku nie należy bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Ponadto dobrym rozwiązaniem zwiększającym nasze bezpieczeństwo jest zainstalowanie czujki mierzącej stężenie tlenku węgla.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
- zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej, w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, straż pożarną),
- jak najszybciej podać tlen,
- jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca,
- nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
Człowiek najbardziej narażony jest na zatrucie CO przez drogi oddechowe, czyli przez wdychanie nawet niewielkich ilości.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla w zależności od zawartości karboksyhemoglobiny we krwi:
Zawartość (%) karboksyhemoglobiny | Objawy |
5-10 | Niewielkie ograniczenie ostrości widzenia |
10-20 | Lekki ból głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, duszność wysiłkowa, kołatanie serca |
20-30 | Zawroty głowy, zaburzenia świadomości, wiotkość kończyn, niedowłady |
30-40 | Różowe zabarwienie skóry, zanik świadomości, powierzchniowy oddech, objawy wstrząsu, zsinienie skóry |
40-60 | Głęboka utrata świadomości, porażenia, obniżenie się temperatury ciała |
60-70 | Stężenie śmiertelne, śmierć w ciągu 10 minut |
ponad 70 | Stężenie śmiertelne, śmierć w ciągu kilku minut |
Materiały udostępnione ze stronek: