19 grudnia 2019 roku – Przełomowa sesja Rady Miasta!

Dzisiejsza Sesja Rady Miasta była przełomowa i przejdzie do historii. W końcu w Mysłowicach Rada Miasta stała się prawdziwą Radą Miasta, a nie atrapą przyklaskującą kolejnym Prezydentom, a przewodniczący Rady Miasta nie przejął tradycji pacyfikatora przeciwników aktualnej władzy. Może w końcu coś się zmieni? Obecna, wydawać by się mogło patowa sytuacja gdzie Prezydent nie ma większości zaczyna jednak dawać pozytywne owoce bo obie strony motywuje do pracy. Dzisiejsza sesja była jak film sensacyjny – pełna zaskakujących zwrotów akcji. Przez lata przywykliśmy do tego, że budżet urzędników prezydenta Radni „klepali”, a niepokorni byli szybko pacyfikowani. Już tegoroczny  budżet pokazał, że nie wszystko jest pewne ale to co się zdarzyło na sesji przeszło chyba najśmielsze oczekiwania stałych widzów. Niespodziewanie radny  Jacek  Szołtysek z Klubu Radnych Koalicja Obywatelska wniósł poprawkę do uchwały budżetowej która zmieniła prawie wszystko. Nagle się okazało, że w bardzo oszczędnościowym budżecie jak przedstawiał Prezydent Dariusz Wójtowicz udało się radnemu znaleźć ponad 9 mln oszczędności – głównie w wydatkach na promocję, zbędne zakupy, umowy cywilne, podwyżki, nagrody etc! Radny zaproponował też jak rozdysponować oszczędności wskazując pilne i mocno cierpiące na brak środków cele. Prezydent wniósł o przerwę i rozmawiał poza kamerami z wnioskodawcami, a potem apelował o pozostawienie budżetu w kształcie który zaproponował ale Radni przegłosowali tak istotne zmiany, przestając być maszynką do głosowania w sprawach budżetu, a stając się prawdziwymi współtwórcami. W końcu Rada powróciła do korzeni gdzie wyznacza cele Prezydentowi,  a nie jak przez lata głosuje co jej podsuną. Tym samym Rada wzięła też autentyczną współodpowiedzialność za to co się w mieście będzie działo. Ruch był odważny gdyż zmiany zaproponowane przez Radnego  będą odczuwalne dla wielu pracowników Urzędu i instytucji miejskich oraz mogą pociągnąć za sobą problemy dla Prezydenta związane z realizacją już podpisanych umów – o czym wspominali Radni z prezydenckiego Klubu radnych Wspólnie dla Mysłowic . Pytanie, jakie inne jeszcze konsekwencje przyniosą wprowadzone zmiany? O głoś prosili kierownicy jednostek, których zmiany dotyczą ale Przewodniczący Papaj odmówił im udzielenia głosu.

Sesja była też pełna emocjonalnych wypowiedzi i oświadczeń. Radni też dopytywali Prezydenta o przyczynę utraty znacznej części dotacji na realizację projektów – niestety pytania pozostały bez odpowiedzi gdyż obecni urzędnicy nie byli w stanie udzielić prostych odpowiedzi klucząc i udzielając skrajnie wymijających wyjaśnień. Zostało to przez Radnych stosownie skwitowane. Szkoda, że salę w trakcie obrad opuścił Prezydent Dariusz Wójtowicz bo wydaje się on być najbardziej zorientowany w wszelkich sprawach i nie powinien zostawiać podwładnych samych aby nie narażać się na osłabienie autorytetu Urzędu Miasta.

Pat w radzie miasta gdzie Prezydent nie ma większości wpływa jednak bardzo ożywczo na niego i Radnych. Już nie jest tak że wąska grupka Radnych  chce coś zrobić i jest pacyfikowana przez większość, Przewodniczącego Rady i Prezydenta – jest dyskusja, są propozycje, widać że Radni pracują! Zmiany są na każdym kroku.  Nagle okazało się, że nawet od lat pchający na dno MPWiK może być kurą znoszącą złote jaja! Prezydent już nie blokuje Radnych a wręcz zaprasza do brania udziału w restrukturyzacji firmy.  W krótkim czasie miejskie wodociągi przestały przynosić grube miliony corocznych strat i zaczęły przynosić ogromne zyski z perspektywą na kolejne lata. Co prawda radość jest pozorna bo mają na szyi kamień młyński w postaci starych długów ale przy perspektywie tak gigantycznych zysków zarabianych na dostarczaniu wody dla mieszkańców Mysłowic pewnie szybko je spłacą. Idą zmiany w instytucjach miasta i widać, że zaczyna spoglądać się z większą dbałością na finanse co bez wątpienia może pozytywnie wpłynąć na przyszłość miasta.

Poniżej link do Sesji Rady Miasta :

http://hdsystem.pl/fms/videotest/index.php?streamName=myslostream

(niestety, po zrezygnowaniu z darmowego rozwiązania w postaci umieszczania materiału z sesji Rady Miasta na serwisie youtube  płynność pracy i dostępność materiału pozostawia wiele do życzenia – ale może i tu uda się coś w pozytywnym kierunku zmienić? Wystarczy stanowczy głos Radnych……)