Czy w Mysłowicach powstaną nowe mieszkania z Programu Mieszkanie Plus?

W Mysłowicach władze miasta zachowują się w tym temacie tak  jakby nie było możliwości i zapotrzebowania na takie mieszkania. Jak wiemy gospodarka mieszkaniowa w naszym mieście boryka się z ogromnymi problemami, czego dowodem są wydłużające się kolejki o przyznanie mieszkań komunalnych.  Z informacji jaką uzyskaliśmy po kontrolach Komisji Rewizyjnej w Wydziale Komunalnym oraz MZGKiM wynika, że brak jest jakichkolwiek planów inwestycyjnych Zarządu Miasta mających na celu poprawę sytuacji w tym zakresie a jednocześnie pogarszający się stan techniczny infrastruktury, posiadanych budynków, podnoszą tylko koszty utrzymania dla miasta. Dlatego Program Mieszkanie Plus w Mysłowicach jest szansą na poprawę sytuacji mieszkaniowej w mieście.

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie dają za wygrane. Na lutowej Sesji Rady Miasta Mysłowice, przewodniczący Klubu Radnych PiS Mariusz Wielkopolan złożył wniosek do Prezydenta Miasta o wyznaczenie terenu i rozpoczęcie prac projektowych do aplikowania w programie Mieszkanie Plus. Wnioskował o wyznaczenie osoby „kompetentnej i odpowiedzialnej” za realizacje tego zadania oraz prosił o co miesięczne sprawozdanie na Sesjach Rady Miasta ze stopnia zaawansowania z przedmiotowych prac ( kopia wniosku poniżej).

Ku zaskoczeniu Prezydent Edward Lasok oznajmił, że zajmie się tą sprawą i przychyla się do wniosku. Jak niektórzy mówią „lepiej późno niż w cale..”. Poczekamy na efekty.

 

Kilka informacji o Programie Mieszkanie Plus

Jak informuje portal WP Wiadomości https://wiadomosci.wp.pl

„Uwaga, jest już podróbka Mieszkanie Plus. Mieszkanie Plus cieszy się takim zainteresowaniem, że jedna z prywatnych firm zaczęła się podszywać pod rządowy program. Powstała strona mieszkanieplus.org.pl, która tworząc w sieci sporo szumu wokół programu, łowi klientów dla jednej z agencji nieruchomości oraz banku. Serwis jest mocno promowany w internecie i spycha oficjalną rządową stronę BGK Nieruchomości na dalsze miejsca w wyszukiwarce Google. Cwani autorzy szukają zainteresowanych rządowym projektem. Jeśli chętni pochodzą z miast gdzie Mieszkania Plus jeszcze nie powstały, oferują wynajem, albo zakup mieszkania na własność na normalnych komercyjnych warunkach.”

„Mieszkanie plus” to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach

 

Mieszkanie Plus dziś i jutro.

„Polski rząd realizuje wiele ważnych społecznych programów. Wśród nich jest program Mieszkanie Plus. Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem jest naszym podstawowym dążeniem. Dążeniem, które będziemy realizowali przez następne lata. Naszym celem jest stworzenie warunków do tego, aby każdy Polak, niezależnie od tego, czy ma zdolność kredytową czy nie, miał szansę godnie mieszkać – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk otwierając konferencję „Mieszkanie Plus dziś i jutro”.

Łomża, Szerzyny i Zakliczyn to pierwsze trzy samorządy, z którymi Krajowy Zasób Nieruchomości zawarł porozumienia dotyczące finansowania inwestycji podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 14 grudnia 2017 r. konferencji podsumowującej dotychczasową działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz poświęconej wyzwaniom i perspektywom dalszej realizacji programu Mieszkanie Plus. Podczas konferencji zawarto także 28 listów intencyjnych umożliwiających budowę około 2,5 tys. mieszkań. Najwięcej w Nakle nad Notecią (700), Nysie (230), Mroczy (120), Giżycku (115), Brzegu (105) i Wieliczce (100). Samorządy, które zadeklarowały od kilkudziesięciu do kilkunastu mieszkań to Nowa Ruda (90), Żnin (81), Zduńska Wola (74), Chocianów (60), Strzegom (60), Sępólno Krajeńskie (56), Ustka (56), Kruszwica (40), Zgierz (40), Kochanowice (36), Trzebnica (30), Koronowo (30), Więcbork (30), Radziejów (30), Szczawno-Zdrój (30), Gaworzyce (30), Brzeziny (30), Mogilno (20), Krynica Morska (20), Dąbrowa Tarnowska (20), Wolbórz (16), Tarnogród (16), Tereszpol (9). Łącznie Krajowy Zasób Nieruchomości ma podpisanych 77 porozumień z samorządami na budowę około 6 tys. mieszkań. Dodatkowo KZN zawarł porozumienia w sprawie uruchomienia inwestycji z programu Mieszkanie Plus, dotyczące 130 nieruchomości wskazanych przez PKP oraz 208 nieruchomości Poczty Polskiej. Do końca roku PKP i Poczta Polska zadeklarowały uzupełnienie wykazów i umożliwienie włączenia do programu Mieszkanie Plus kolejnych nieruchomości.

Minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że program Mieszkanie Plus to element prorodzinnych działań rządu w który zaangażowały się samorządy lokalne.

– Program Mieszkanie Plus to dopełnienie programu Rodzina 500 Plus. Własne miejsce, własne mieszkanie jest dla wielu osób marzeniem nieosiągalnym. Zmieniamy to. Przygotowaliśmy ustawę, która umożliwia wykorzystanie potencjału nieruchomości Skarbu Państwa dla budownictwa mieszkaniowego. Kolejne samorządy przystępują do programu. Bardzo cieszymy się z zainteresowania gmin w całej Polsce. Zachęcamy kolejne samorządy do kontaktu. Jesteśmy otwarci na współpracę, która opłaci się samorządom. Uwalniamy ogromny potencjał nieruchomości Skarbu Państwa w interesie polskich rodzin – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury i budownictwa podkreślał także, że program Mieszkanie Plus umożliwia zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych także w mniejszych gminach, w których deweloperzy nie oferują mieszkań w budynkach wielolokalowych.

– Chcemy, aby Polki i Polacy widzieli swoją przyszłość w swojej Ojczyźnie, ale również w swojej małej Ojczyźnie. Wierzymy, że da się budować Polskę, w której każdy może znaleźć dla siebie miejsce, niezależnie od tego, z której części kraju pochodzi. Rozpoczęliśmy długi marsz, który doprowadzi nas do likwidacji deficytu mieszkaniowego w Polsce – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister Tomasz Żuchowski zwrócił uwagę na to, że samorządy są otwarte na współpracę z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Świadczy o tym szybki wzrost liczby podpisywanych umów i udział samorządów w  konferencjach regionalnych dotyczących zasad realizacji inwestycji w programie Mieszkanie Plus.

– Po 3 miesiącach od wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości przygotowujemy 6 tys. inwestycji i symbolicznie rozpoczynamy budowy w Łomży, Szerzynach i Zakliczynie. Wkrótce będziemy uruchamiać kolejne inwestycje z programu Mieszkanie Plus – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Uczestnicy zorganizowanej podczas konferencji dyskusji panelowej podkreślali związek miedzy programem Mieszkanie Plus i programem Rodzina 500 Plus. Celem obu programów jest poprawa warunków, w których żyją polskie rodziny. Program Mieszkanie Plus ma zwiększyć dostępność mieszkań, zwłaszcza na wynajem z docelowym przeniesieniem własności. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r., stwarza gwarancję docelowego nabycia na własność wynajmowanego długoterminowo mieszkania.

Poniżej prezentacja wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego (PDF 1.78 MB)

KZNWarszawa14122017